2020 - bezpieczny pieszy

Potrącenie 12-latka na przejściu dla pieszych

Mysłowiccy śledczy wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło wczoraj na ul. PCK. Kierujący volvo potrącił 12-letniego chłopca, który przechodził przez oznakowane przejście dla pieszych. Chłopiec z urazem nogi i biodra trafił do szpitala. Apelujemy o zwiększenie czujności za kierownicą, szczególnie teraz, gdy warunki na drogach niejednokrotnie są wymagające, nawet dla doświadczonych kierowców. Do pieszych apelujemy o noszenie elementów odblaskowych.

Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wypadku wynika, że wczoraj przed godziną 7:00, kierujący volvo 60-letni mężczyzna potrącił 12-letniego chłopca, który znajdował się na oznakowanym przejściu dla pieszych. Chłopiec z urazem nogi i biodra została zabrany do szpitala. Czynności na miejscu wypadku przez kilka godzin wykonywali stróże prawa z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Mysłowicach, którzy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, przeprowadzili oględziny oraz sporządzili dokumentację, dzięki której śledczy będą mogli ustalić dokładne przyczyny i okoliczności tego zdarzenia. Badanie alkomatem wykazało, że kierujący volvo był trzeźwy.

Do pieszych apelujemy o używanie elementów odblaskowych. O tej porze roku widoczność niechronionych uczestników ruchu drogowego wczesnym rankiem i w porze wieczorowo-nocnej jest mocno ograniczona. Dlatego stosowanie elementów odblaskowych na wierzchniej odzieży jest tak ważne. Czasem wystarczy niewielki element odblaskowy, widoczny dla kierowców już z dalekiej odległości, aby uchronić swoje życie i zdrowie.

Infografika prezentująca widoczność pieszego z elementami odblaskowymi i bez

W związku z trudnymi warunkami drogowymi, kolejny raz apelujemy o rozsądek za kierownicą i dostosowanie prędkości do panujących warunków drogowych. Przypominamy też, że obecna pora roku potęguje zagrożenie bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym. Zgodnie z przepisami, kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.