2017 - bezpieczny pieszy

Kontrole autokarów w okresie ferii zimowych

Data publikacji 10.01.2017

Mysłowiccy policjanci, jak co roku, przed wyjazdami dzieci na zimowy wypoczynek, będą sprawdzać stan techniczny autokarów oraz trzeźwość ich kierowców. Organizatorzy wyjazdów, rodzice i opiekunowie chęć przeprowadzenia takiej kontroli powinni zgłosić funkcjonariuszom kilka dni przed podróżą.

Okres ferii zimowych charakteryzuje się wzrostem ilości jeżdżących po drogach pojazdów, w szczególności autobusów przewożących dzieci i młodzież. Taka sytuacja wymaga od Policji podjęcia dodatkowych czynności mających na celu poprawę bezpieczeństwa osób podróżujących pojazdami przed rozpoczęciem przejazdu, jak również w trakcie podróży.

Organizatorzy wypoczynku lub rodzice w porozumieniu z organizatorami wypoczynku powinni możliwie wcześniej zgłaszać telefonicznie lub pisemnie do KMP Mysłowice chęć przeprowadzenia kontroli autokaru. Taka kontrola trwa co najmniej 40 minut i najlepiej przeprowadzić ją na około godzinę przed planowanym wyjazdem. Wyznaczonym miejscem kontroli autokarów od paru lat jest parking przy hali MOSiR na ul. Bończyka. Policjanci zwracają przede wszystkim uwagę na stan techniczny pojazdów: układ hamulcowy, kierowniczy oraz stan ogumienia w autokarach. Ponadto sprawdzany jest również czas pracy i odpoczynku kierowców oraz ich trzeźwość.

Przyjazd niesprawnym autokarem na kontrole może odbić się przede wszystkim na dzieciach, dla których informacja, że nie wyjadą w danym dniu o czasie lub wogóle wcześniej często kończyła się ich płaczem. Jednak dopuszczenie niesprawnego pojazdu zagrażałoby bezpieczeństwu podróżujących nim dzieci oraz stwarzałoby zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.