Wiadomości

Oszuści znowu dali o sobie znać - apelujemy o ostrożność!

Data publikacji 14.01.2020

Po raz kolejny przestrzegamy mieszkańców naszego miasta, a w szczególności osoby starsze przed działaniem oszustów dokonujących kradzieży metodą "na policjanta", "na wnuczka" lub "na funkcjonariusza CBŚP”. Wczoraj mieszkanka Mysłowic przekazała nieuczciwemu mężczyźnie ponad 40 tys. złotych. Przypominamy! Policja nigdy nie prosi o przekazywanie jakichkolwiek pieniędzy! Zachowajmy zdrowy rozsądek.

Oszuści działający metodą "na policjanta" nadal są aktywni i wciąż próbują oszukać osoby starsze. Wczoraj 75-letnia mieszkanka Mysłowic przekazał oszustowi ponad 40 tys. złotych. Kolejny już raz apelujemy do Państwa o ostrożność i rozwagę. Oszuści w dalszym ciągu przedstawiają "legendę", że jedna z osób najbliższych spowodowała wypadek drogowy i potrzebuje sporej ilości pieniędzy, aby uniknąć jego konsekwencji. Przestępcy mogą podszywać się także pod funkcjonariuszy CBŚP i informać osoby, które chcą oszukać, że ich oszczędności zgromadzone w banku są zagrożone. Namawiają je, aby wyplaciły "zagrożone" oszczędności i przekazały rzekomemu funkcjonariuszowi lub przelały na inny numer konta albo proszą o podanie danych potrzebnych do logowania za pomocą stron internetowych banku, aby oni jak najszybciej mogli „zadbać o bezpieczeństwo” pieniędzy z kont pokrzywdzonych. Aby być bardziej wiarygodnym zalecają, by bez przerywania połączenia wybrać numer alarmowy i w ten sposób potwierdzić dane policjanta. Oczywiście bez przerwania połączenia osoba nie dodzwoni się na numer alarmowy tylko pozostanie na linii z oszustami, którzy potwierdzą dane fałszywego policjanta i przedstawioną przez niego legendę.

PAMIĘTAJ!

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!

  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszut!

  • nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!

  • po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję.