Konferencja "Moje bezpieczne (?) dziecko" - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Mysłowicach

Wiadomości

Konferencja "Moje bezpieczne (?) dziecko"

Data publikacji 08.06.2018

Na co zwrócić uwagę i gdzie szukać pomocy w przypadku wykorzystywania seksualnego dzieci oraz jak rozpoznać niepokojące sygnały płynące od krzywdzonego dziecka? Te i inne pytania były przedmiotem konferencji, która odbyła się w Mysłowickim Ośrodku Kultury. Odpowiedzi na nie udzielił st. sierż. Adam Basoń z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz przedstawiciele Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego Metis w Katowicach.

Realizując założenia kampanii "Moje bezpieczne (?) dziecko", wczoraj w sali widowiskowej Mysłowickiego Ośrodka Kultury, odbyła się konferencja szkoleniowa, poświęcona podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa dzieci w kontaktach z dorosłymi.

St. sierż. Adam Basoń z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach omówił aspekty prawne obrazujące skalę zjawiska, karalność oraz rozpoznawanie wykorzystania i podejmowanie działań wpływających na poprawę bezpieczeństwa najmłodszych. Fachowa wiedza i praktyczne porady przekazywane uczestnikom szkolenia powinny zmotywować do pochylenia się nad problemem i "pracy" z dzieckiem. Uczenie dziecka bezpiecznych zachowań może ochronić je przed atakiem ze strony dorosłego, a nawet uratować mu życie.

Psycholog, nauczyciel-konsultant ROM-E Metis w Katowicach Aleksandra Kruszyńska zaprezentowała podstawowe cele kampanii. Są nimi m.in. podnoszenie świadomości związanej z problematyką bezpieczeństwa dzieci, w szczególności w obszarze wykorzystania seksualnego. Pani Kruszyńska poruszyła również problematykę związaną z genezą pedofilii i mechanizmami tego zaburzenia. Przedstawiony został profil pedofila, a także czynniki zagrażające bezpieczeństwu dziecka. Zaprezentowano też istotę, objawy i skutki wykorzystywania seksualnego dziecka.

We wczorajszym spotkaniu  udział wzięli dyrektorzy, pedagodzy oraz nauczyciele  ze szkół z Mysłowic, Katowic i Jaworzna - łącznie około 50 osób. Inicjatorem kampanii jest Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach przy współpracy z katowickim Regionalnym Ośrodkiem Metodyczno - Edukacyjnym Metis.

  • moje bezpieczne dziecko
  • moje bezpieczne dziecko
  • moje bezpieczne dziecko