Bezpieczna droga do szkoły - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Mysłowicach

Wiadomości

Bezpieczna droga do szkoły

W całym kraju ruszyła akcja "Bezpieczna droga do szkoły". Mysłowiccy policjanci do końca tygodnia wzmogą kontrole na lokalnych drogach i ulicach. Mundurowi zawitają także do szkół, gdzie z najmłodszymi będą rozmawiali o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Celem prowadzonych działań jest czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym, zwłaszcza w rejonach szkół oraz innych placówek oświatowo-wychowawczych.

Lustracje dróg i przejść dla pieszych w pobliżu szkół oraz przedszkoli to jeden z elementów poprzedzających cykliczną akcję edukacyjno-profilaktyczną "Bezpieczna droga do szkoły". Policjanci sprawdzają prawidłowość oznakowania w rejonach szkół i przedszkoli. Celem działań jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym, którzy wraz z pierwszym dzwonkiem zasiądą w szkolnych ławkach. Aby dotrzeć do szkoły, uczniowie niejednokrotnie muszą korzystać z przejść dla pieszych, a także poruszać się poboczem. Dlatego też konieczne jest, aby już najmłodsi znali przepisy ruchu drogowego dotyczące pieszych. Istotnym elementem działań będą spotkania organizowane z dziećmi i ich rodzicami. Zajęcia z policjantami prowadzone w formie zabawy są lubiane przez dzieci, a to z kolei służy jeszcze lepszemu zapamiętaniu podstawowych zasad dotyczących bezpieczeństwa pieszych. Działania "Bezpieczna droga do szkoły'' adresowane są nie tylko do dzieci, ale i dorosłych – rodziców, opiekunów oraz nauczycieli. Rodzice przewożący dzieci do szkoły powinni pamiętać o przewożeniu ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, a nie od strony jezdni. Dzieci powinny być także wyposażone w elementy odblaskowe, które zwłaszcza w jesienne, ponure dni przyczynią się do polepszenia ich widoczności na drodze.

Apelujemy także do kierowców aby w pobliżu szkół zachowali szczególną ostrożność oraz zdjęli nogę z gazu zwłaszcza w rejonie przejść dla pieszych. Kierowco! Widząc dziecko w pobliżu przejścia, zatrzymaj się, by umożliwić mu bezpieczne dojście i powrót ze szkoły!