Dyskutowali z seniorami o bezpieczeństwie - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Mysłowicach

Wiadomości

Dyskutowali z seniorami o bezpieczeństwie

Data publikacji 17.02.2017

Policjant zajmujący się profilaktyką społeczną oraz dzielnicowi z Komendy Miejskiej Policji w Mysłowicach spotkali się z seniorami w dzielnicy Brzęczkowice. Stróże prawa zwracali uwagę na bezpieczeństwo osób starszych w ruchu drogowym oraz zapobieganie oszustwom dokonywanym na ich szkodę.

Wczoraj w dzielnicy Brzęczkowice w salce przy kościele odbyła się debata na temat bezpieczeństwa osób starszych, której głównym tematem było zapobieganie oszustwom dokonywanym na tej grupie osób. W dyskusji uczestniczyła grupa seniorów oraz policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Mysłowicach.

Debata, w której uczestniczyła liczna grupa seniorów miała na celu zminimalizowanie liczby przestępstw, których ofiarami padają głównie osoby starsze. Tematyką rozmów było zagadnienie dotyczące bezpieczeństwa seniorów, którzy są narażeni w dużym stopniu na działania ze strony przestępców. Policjanci omówili różne metody działania oszustów, m.in. „na wnuczka” , „na policjanta” , „na pracownika opieki społecznej”. Uczestnicy dyskusji przeanalizowali sytuacje, w których ofiarami sprawców są seniorzy. Stróże prawa zwrócili uwagę na bezpieczeństwo seniorów w ruchu drogowym. Podkreślili, że jak pokazuje doświadczenie, do wypadków z udziałem pieszych dochodzi najczęściej w miejscach dla nich przeznaczonych: na przejściach dla pieszych, okolicach skrzyżowań, chodnikach. Prawidłowe korzystanie z dróg dla pieszych daje więc jedynie złudne wrażenie bezpieczeństwa. Dlatego pieszy, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo powinien skoncentrować się na drodze i uważnie rozglądać się. Przed przejściem dla pieszych należy się na chwilę zatrzymać i rozejrzeć, zamiast „wchodzić z marszu”. Z kierowcą nadjeżdżającego pojazdu najlepiej nawiązać kontakt wzrokowy, wtedy możemy mieć pewność, że nas zauważył. Policjanci zachęcali seniorów do noszenia odblasków, podkreślając, że ich noszenie znacznie zwiększa widoczność pieszego, a zatem wpływa na bezpieczeństwo. Wszystkim zebranym policjanci przybliżyli również jak funkcjonuje „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Po zakończeniu dyskusji przeprowadzono anonimową ankietę dotyczącą debaty. Zgromadzeni seniorzy bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, które cieszyło się sporą frekwencją.