Podsumowanie działań "NURD" - 2020 - bezpieczny pieszy - Komenda Miejska Policji w Mysłowicach

2020 - bezpieczny pieszy

Podsumowanie działań "NURD"

Policjanci ruchu drogowego prowadzili wczoraj działania kontrolno-prewencyjne pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Miały one na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa pieszych użytkowników dróg, którzy podczas wypadków są szczególnie narażeni na tragiczne konsekwencje tych zdarzeń. W trakcie działań mundurowi ujawnili w sumie 42 wykroczenia i zatrzymali kolejnego nieodpowiedzialnego kierowcę pod wpływem alkoholu.

Celem policyjnych działań jest troska o bezpieczeństwo przede wszystkim pieszych i rowerzystów, czyli tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu, a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim. W ramach realizowanych działań policjanci zwracali szczególną uwagę na zachowania kierujących samochodami wobec pieszych i użytkowników rowerów. Nadzorem objęto miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla niechronionych uczestników ruchu drogowego w tym te, na których najczęściej dochodziło do wypadków.

W trakcie policyjnej akcji stróże prawa ujawnili 36 wykroczeń popełnionych przez kierowców i 6 popełnione przez pieszych. Najczęstszym wykroczeniem było przekraczanie prędkości w rejonie przejść dla pieszych i wyprzedzanie na przejściach. Policjanci zatrzymali też kolejnego nietrzeźwego kierowcę. Nieodpowiedzialny mysłowiczanin zdecydował się wsiąść za kierownicę audi pomimo, że w jego organizmie znajdowąło 1,3 promila alkoholu. O jego dalszym losie decydował będzie sąd. Grozi mu do 2 lat więzienia, wysoka grzywna i  zakaz prowadzenia pojazdów.