Mundurowi rozdawali odblaski - 2019 - bezpieczny pieszy - Komenda Miejska Policji w Mysłowicach

2019 - bezpieczny pieszy

Mundurowi rozdawali odblaski

Data publikacji 31.12.2019

Policjanci ruchu drogowego w ramach akcji "Świeć przykładem - noś odblaski" rozdawali wczoraj napotkanym mieszkańcom miasta elementy odblaskowe. Mundurowi przypominali, że używanie elementów odblaskowych przez pieszych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, może uratować życie.

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. W przepisach przewidziano wyjątek, zgodnie z którym pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.

Pieszy ubrany na ciemno idący poboczem bez elementów odblaskowych

Stawką nie są tu jednak mandaty. Stawką jest życie pieszych uczestników ruchu drogowego! Dlatego apelujemy, aby odblaski nosić ze sobą zawsze i wszędzie, także w obszarze zabudowanym, na terenie miasta. Nie tylko po zmierzchu, ale także wtedy, gdy warunki atmosferyczne (deszcz, mgła) wpływają na naszą widoczność na drodze. Dlatego też wczoraj mundurowi z mysłowickiej drogówki wręczali napotkanym przechodniom elementy odblaskowe i przypominali o akcji "Świeć przykładem — noś odblaski".

Policjant wręcza pieszemu odblask

Element odblaskowy powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie (więcej światła kierowanego jest na prawą stronę drogi), zaleca się zatem pieszym idącym lewą stroną drogi (w kierunku przeciwnym do ruchu pojazdów) noszenie odblasków na prawej ręce lub nodze (od strony ruchu pojazdów).

Policjant i czteroosobowa rodzina na tle radiowozu