2018 - bezpieczny pieszy

PODSUMOWANIE AKCJI „BEZPIECZNY PIESZY” NA MYSŁOWICKICH DROGACH

Data publikacji 23.03.2018

Mysłowiccy policjanci przeprowadzili wczoraj na terenie naszego miasta działania „BEZPIECZNY PIESZY”. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie przyglądali się, czy sami piesi nie łamali zasad przepisów ruchu drogowego.

W czwartek na terenie naszego miasta od godziny 14.00 do 22.00 prowadzone były działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa pieszych. W akcji uczestniczyli policjanci z mysłowickiej drogówki. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na poruszanie się przechodniów oraz kierujących jednośladami, a także kierowców samochodów naruszających prawa pieszych. Mundurowi podczas działań ujawnili 21 wykroczeń popełnionych przez pieszych. Najczęściej dochodziło do łamania prawa poprzez przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych. Funkcjonariusze tłumaczyli uczestnikom ruchu, jak tragiczne w skutkach mogą być nieodpowiedzialne i niezgodne z przepisami zachowania na drodze.

Przeważającą ilość wypadków z udziałem pieszych powodują kierujący pojazdami, jednakże najwięcej pieszych ginie w zdarzeniach, które sami spowodowali.

Piesi są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego i w konfrontacji z samochodem zazwyczaj doznają dotkliwych obrażeń. O tym powinni pamiętać zarówno piesi jak i kierowcy. Błąd popełniony na drodze, nieuwaga, lekkomyślność, nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego, dla kierowcy często kończą się jedynie stłuczką, natomiast w przypadku pieszego obrażeniami ciała albo nawet śmiercią.