Wiadomości

Zanim zapłacisz za wakacje, sprawdź dokładnie oferenta

Data publikacji 04.06.2020

Urlop w domku nad morzem w atrakcyjnej cenie po trudnym okresie izolacji to kusząca oferta. Przestrzegamy jednak przed zbyt impulsywnym i pochopnym przelewaniem pieniędzy za wymarzony wypoczynek. Przed sfinalizowaniem transakcji warto dokładnie sprawdzić wiarygodność oferty.

Otwarcie hoteli i miejsc wypoczynku oraz zbliżające się wakacje to także warunki sprzyjające działalności oszustów oferujących letni wypoczynek w dobrych warunkach i niezwykle atrakcyjnej cenie. Przestępcy tworzą fikcyjne ogłoszenia ze zdjęciami sprawiając wrażenie wiarygodnych. W rzeczywistości po zapłacie za pobyt kontakt z oferentem urywa się. Przestrzegamy przed zbyt impulsywnym i pochopnym działaniem, które często potęgują przedstawiane przez oszustów informcje, że to ostatnia taka okazja i trzeba się szybko zdecydować.

Podajemy kilka podpowiedzi, w jaki sposób weryfikować prawdziwość ogłoszenia:

  • Cena za wynajem w dobrej lokalizacji, gdy jest zdecydowanie atrakcyjniejsza od innych, powinna wzbudzić nieufność.
  • Zweryfikuj, czy dany podmiot figuruje w bazie urzędu marszałkowskiego, urzędu gminy lub miasta.
  • Brak strony internetowej obiektu: przedsiębiorcy prowadzący działalność turystyczną posiadają strony, na których można znaleźć więcej konkretnych informacji.
  • Adres email założony na bezpłatnej poczcie – bardzo łatwo je założyć pod konkretne oszustwo.
  • Brak numeru stacjonarnego i adres, który nie istnieje. Zawsze sprawdźmy podany adres, np. w aplikacji Google Maps – Street View; gdy zamiast domków wczasowych widzimy pola lub inną zabudowę, to znaczy, że coś jest nie tak z interesującym nas ogłoszeniem.
  • Sprawdzajmy obiekt w popularnych serwisach publikujących oferty noclegów i zweryfikujmy jego autentyczność np. na podstawie ocen innych wczasowiczów.