Wiadomości

Przed nami majowy weekend, nie zapominajmy o własnym bezpieczeństwie

Data publikacji 30.04.2020

Długi weekend majowy to dla wielu z nas czas wypoczynku. Nad bezpieczeństwem osób, które wyruszą w podróż będą czuwać policjanci. Mundurowi kontrolować będą prędkość, stan techniczny pojazdów oraz trzeźwość kierowców. Przypominamy o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa oraz o zakazie zgromadzeń czy spotkań. Będziemy również zwracać uwagę na to czy osoby stosują się do obowiązku zasłaniania ust i nosa.

Podczas tegorocznego weekendu majowego, tak jak i w latach poprzednich, nad bezpieczeństwem mieszkańców, będzie czuwać więcej policyjnych patroli. Mundurowi będą sprawdzać, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością. Będą kontrolować stan trzeźwości urządzeniami z jednorazowymi ustnikami, stan techniczny pojazdów oraz czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach. Będziemy również zwracać uwagę na to czy osoby stosują się do obowiązku zasłaniania ust i nosa poza miejsce zamieszkania. Przypominamy, że obowiązek zasłaniania nosa i ust podczas podróży samochodem nie dotyczy osób poruszających się samochodem osobowym – jeżeli pasażerowie mieszkają ze sobą oraz jeżeli w aucie przebywa jedynie kierowca lub kierowca z dzieckiem do lat 4. Będziemy także przypominać jak ważne jest przestrzeganie obowiązujących przepisów, dbanie o własne zdrowie oraz troska o innych.

Przypominamy także o zakazie ruchu pojazdów ciężarowych, który obowiązywać będzie w dniach 1 i 3 maja od godz. 8.00-22.00 oraz w dniu 02 maja w godz. 18.00–22.00.

Jeżeli planujesz podróż samochodem, przygotuj się do tego odpowiednio:

  • przed wyjazdem sprawdź: stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego), wyposażenie samochodu, potrzebne dokumenty,
  • przed podróżą nie spożywaj alkoholu, bądź wypoczęty i wyspany,
  • zaplanuj sobie trasę podróży oraz bezpieczne miejsca do odpoczynku,
  • w czasie jazdy korzystaj z pasów bezpieczeństwa oraz fotelików ochronnych, gdy podróżujesz z dziećmi,
  • dostosuj prędkość jazdy do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych,
  • zachowaj bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu,
  • pamiętaj o stosowaniu zasady "ograniczonego zaufania", szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami - oni nie zawsze są widoczni na drogach,
  • wyraźnie i odpowiednio wcześnie, w sposób widoczny i zrozumiały dla innych uczestników ruchu, sygnalizuj swoje zamiary na drodze (takie manewry jak wyprzedzanie i omijanie, zmiany kierunku lub pasa ruchu oraz zatrzymanie i postój).

Pamiętajmy także o właściwym zabezpieczeniu naszego domu lub mieszkania:

  • zamknij drzwi i okna, pamiętaj o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do domu,
  • staraj się podczas swojej nieobecności nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów lub większej gotówki.

Przypominamy również o obowiązku utrzymania co najmniej 2 metrowej odległości od innych osób pieszych. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Wyłączeni z tego obowiązku są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), a także osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie. W dalszym ciągu obowiązuje zakaz zgromadzeń, więc w ten majowy weekend spotkanie lub grill ze znajomymi na działce lub w plenerze nie jest dozwolone.