Wiadomości

Oszuści próbują wyłudzić pieniądze na „Blika”. Policjanci ostrzegają!

Data publikacji 21.08.2019

Przestrzegamy przed coraz bardziej powszechną metodą działania przestępców. Oszust włamuje się na konto osoby na jednym z portali społecznościowych i rozsyła do jej znajomych prośbę o wygenerowanie i przesłanie kodu BLIK. Apelujemy o rozwagę przy podawaniu tego typu kodów. Upewnijmy się, czy osoba która zwraca się z taką prośbą to faktycznie nasz znajomy.

Policjanci przestrzegają przed coraz bardziej powszechną metodą oszustw na tzw. "Blika". Przestępcy włamują się na konta na popularnym portalu społecznościowym i rozsyłają do znajomych prośbę o podanie kodu "Blik" pod pretekstem potrzeby zrealizowania pilnego przelewu lub dokonania niezbędnych zakupów. W rzeczywistości możemy stracić swoje oszczędności, ponieważ przestępcy zamiast stać przy kasie, stoją właśnie przy bankomacie i za pomocą wygenerowanego kodu "Blik" wypłacają nasze ciężko zarobione pieniądze.

Dlatego ostrzegamy – jeśli otrzymasz od znajomego prośbę o wygenerowanie dla niego kodu BLIK, zadzwoń do tej osoby i potwierdź jej żądanie. BLIK to szybka płatność, której po potwierdzeniu nie uda się już cofnąć.

Przypominamy także wszystkim użytkownikom komputerów, telefonów komórkowych oraz innych urządzeń z dostępem do internetu o kilku ważnych kwestiach:

  • Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je.
  • Pamiętajmy o wylogowywaniu się z portali społecznościowych, klientów poczty email i innych witryn internetowych za każdym razem po zakończeniu użytkowania.
  • Nie otwierajmy emaili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.
  • Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych.
  • Pamiętajmy, aby w przypadku wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości nie wpisywać  swojego loginu oraz hasła.
  • Informujmy dzieci o szkodliwych konsekwencjach wykorzystywania internetu.
  • Kontrolujmy strony internetowe, które przeglądają najmłodsi.
  • Zablokujmy te witryny, których według nas dzieci nie powinny przeglądać.
  • Uaktualniajmy system operacyjny i oprogramowanie, którego używamy.