Wiadomości

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Data publikacji 13.11.2018

W tym roku Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych przypada w niedzielę 18 listopada 2018 roku. Obchody stanowią wyraz pamięci o wszystkich poszkodowanych w wypadkach oraz ich najbliższych. Wydział Ruchu Drogowego KMP Mysłowice zachęca do oddawania w tym dniu krwi w specjalnie przygotowanym busie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, który zaparkowany będzie na terenie giełdy samochodowej w Mysłowicach przy ul. Obrzeżnej Północnej 24.

Wypadki drogowe są problemem globalnym. Codziennie na świecie w wyniku wypadków drogowych poszkodowanych jest setki tysięcy ludzi. Wspominanie ofiar wypadków drogowych ma już długą tradycję. Po raz pierwszy dzień Pamięci był obchodzony w 1993 roku z inicjatywy kilku stowarzyszeń, w tym Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych – FEVR. Inicjatywę tę poparł również Papież Jan Paweł II polecając w tym dniu modlitwom wiernych ofiary wypadków i ich rodziny. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada, jako Światowy dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych (Word Day of Remembrance for Road Cash Victims).

Wydział Ruchu Drogowego KMP Mysłowice wraz z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Katowicach, Automobilklubem Mysłowickim, Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach i Fundacją Kropla Życia organizuje obchody tego dnia w Mysłowicach na terenie giełdy samochodowej przy ul. Obrzeżnej Północnej 24. W trakcie tego wydarzenia chętni będą mogli honorowo oddać krew w specjalnie do tego przygotowanym busie, a także usiąść w symulatorze dachowania.