Chroń swoje pieniądze, plastikowe też! - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Mysłowicach

Wiadomości

Chroń swoje pieniądze, plastikowe też!

Data publikacji 22.08.2017

Bezpieczeństwo naszych pieniędzy zależy przede wszystkim od nas. To my w pierwszej kolejności jesteśmy zobowiązani do chronienia ich przed złodziejem. Wielokrotnie radziliśmy jak zachować się przy wypłatach gotówki, jak należy ją przechowywać aby nie stracić swoich oszczędności.

W dniu wczorajszym do mysłowickiej komendy zgłosiła się 87-letnia mieszkanka naszego miasta, która zgłosiła że dwa dni wcześniej robiąc zakupy w niewyjaśnionych okolicznościach utraciła portfel z całą jego zawartością. Po za gotówką, były w nim również dokumenty oraz karta płatnicza z zapisanym numerem PIN.

Wielokrotnie przypominaliśmy aby nie zapisywać na karcie ani w portfelu numerów PIN naszych kart … ale nie wszyscy stosują się do tych przestróg. Niestety w momencie gdy w naszym portfelu znajdzie się kilka kart płatniczych i to w dodatku z napisanym numerem PIN złodziej nie zawaha się aby wyczyścić nasze konto.

Pod żadnym pozorem nie przechowujmy swojego kodu PIN razem z kartą.

Należy chronić kod PIN przed nieupoważnionymi osobami. Najlepiej nauczyć się go na pamięć lub zapisać w sposób nie sugerujący jego przeznaczenia w sytuacji, gdy nie jesteś w stanie zapamiętać go. Nie przechowujmy również swojego numeru PIN zapisanego w telefonie komórkowym pod hasłem PIN.

Kradzież karty bankomatowej i skorzystanie z niej przy wypłaceniu gotówki lub zapłaceniu za kupiony towar może być potraktowana nie jak „zwykła” kradzież, a jak kradzież z włamaniem. Za takie przestępstwo można trafić za kratki nawet na 10 lat.